دانشجویان دکترای حرفه ای شهر تهران
دکترای حرفه ای فیزیوتراپی(dpt)
äÇÑÔ ÏÑ ÊÇÑíÎ چهارشنبه بیست و ششم بهمن 1390 ÊæÓØ مهرشاد رهبري(تهران)


 با دکتر جوانشیر، رئیس دپارتمان فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بابل

آینده درخشانی در انتظار فیزیوتراپی است

 Dr Javanshir

بابل- مهدی جعفری، جعفر فرهاد نژاد، فاطمه حصاری، مهیا پناهی

 

 آقای دکتر جوانشیر لطفا یک رزومه ساده از خودتان بیان کنید.

من درسال 1364 وارد دوره کارشناسی فیزیوتراپی در دانشگاه علوم پزشکی ایران شدم. سال 1369 در دانشگاه تربیت مدرس در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شدم. بعد از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد، در سال 1372، به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی بابل شروع به کار کردم. در سال 1369 دانشگاه علوم پزشکی بابل تصمیم به راه اندازی رشته فیزیوتراپی گرفته بود. منتها متأسفانه در آن زمان با مشکلی مواجه شدیم به نام سیاست منع گسترش رشته های علوم پزشکی. این موضوع باعث شد که راه اندازی این رشته در بابل تا سال 1387 به تعویق بیفتد.

***

در سال 1383 نیز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مقطع دکترای فیزیوتراپی پذیرفته شدم. درسال 1388قبل از دفاع از پایان نامه خود ،از دانشگاه خوان کارلوس اسپانیا در شهر مادرید پذیرش گرفتم که بعد از انجام دادن چند کار تحقیقاتی به مدت شش ماه به ایران برگشتم و در سال 1389 فارغ التحصیل شدم.

در جشنواره فرآیندهای آموزشی شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی بابل که درسال 1389 برگزار شد، دپارتمان فیزیوتراپی برنامه راهبردی ارائه کرد که بر سه محور استوار بود: جذب آقای دکتر قدمعلی طالبی به عنوان عضو هیئت علمی، راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی و مقطع کارشناسی گفتار درمانی. تا چه اندازه در این مسیر پیش رفتید؟

گروه با جذب آقای دکتر طالبی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، موافقت کرد و هیئت رئیسه دانشگاه هم استخدام ایشان را به تصویب رساند. خود آقای دکتر طالبی هم پیگیر انتقالشان به بابل بودند. فکر می کنم مشکلات اداری پیش آمده بین دانشگاه بابل و تبریز مانع انتقال ایشان تا حال حاضر شده است. البته دانشگاه برای جذب هیئت علمی فراخوان داده است و ما از اساتید هیئت علمی خارج از گروه هم استفاده می کنیم. قطعاً ما به اعضای هیئت علمی بیشتری نیاز داریم. راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی و کارشناسی گفتار درمانی و شنوایی سنجی هم جزو برنامه های دانشگاه هست که پذیرش در رشته گفتار درمانی در مراحل نهایی به سر می برد.

دانشجویان فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بابل در دانشکده پزشکی تحصیل می کنند. احداث دانشکده علوم توانبخشی چقدر به طول می انجامد؟

احداث دانشکده توانبخشی جزو برنامه های دانشگاه هست. برای احداث یک دانشکده مجزا وجود حداقل سه رشته ضروری است. امیدواریم با راه اندازی رشته های گفنار درمانی و شنوایی سنجی، شاهد راه اندازی دانشکده توانبخشی هم باشیم.

استاد اگر مایل باشید وارد بحث در مورد فیزیوتراپی شویم. فیزیوتراپی در نظام درمان و سلامت دنیا چه جایگاهی دارد؟ جایگاه فیزیوتراپی در ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته کجاست؟

در کشورهای پیشرفته فیزیوتراپی صرفا به عنوان یک رشته پیراپزشکی و توانبخشی مطرح نیست. بحث دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (DPT) و ارزیابی کاملاً متفاوت فیزیوتراپیست ها در فرآیند تشخیص باعث شده است که فیزیوتراپی به یک حیطه مجزا و با نقش غیر قابل انکار هم در درمان و هم در ارزیابی تبدیل شود. در کشورهای پیشرفته پذیرش دانشجوی فیزیوتراپی از مقطع پایه DPT صورت می گیرد و انشاالله در آینده نزدیک شاهد راه اندازی این مقطع در ایران هم خواهیم بود.

استاد به نظر شما چه آینده ای در انتظار فیزیوتراپی است؟

بدون تردید آینده بسیار درخشانی در انتظار فیزیوتراپی است. یک موقعی برای گرفتن مجوز کلینیک فیزیوتراپی باید حتما با یک پزشک متخصص همراه می بودیم. اما الآن این مسئله کاملاً پشت سر گذاشته شده است. فیزیوتراپی به دلیل نقش واقعی که در زندگی مردم دارد جایگاه خودش را پیدا خواهد کرد و تمام این موانع برطرف خواهد شد. منتها کمی زمان و حوصله و کار علمی نیاز است. با اطمینان به شما می گویم که آینده ای عالی در انتظار فیزیوتراپیست ها و بیمارانشان هست.

آقای دکتر، موقعی که رشته داروسازی در ایران دکترای حرفه ای شد خیلی از کشورهای پیشرفته چنین مقطعی را نداشتند. اما این این طرح در ایران اجرا شد و نظام سلامت و درمان از مزایای آن بهره مند گردید. اما اجرای طرح دکترای حرفه ای رشته علوم آزمایشگاهی به طرز عجیبی بعد از فقط یکی دو ترم پذیرش دانشجو متوقف شد. دکترای حرفه ای فیزیوتراپی به کدام سرنوشت دچار خواهد شد؟

من معتقدم DPT سرنوشت علوم آزمایشگاهی را تجربه نخواهد کرد. چون رشته علوم آزمایشگاهی مستقیم با با بیماران سروکار ندارد. بنابراین به راحتی نمیتوان چنین سرنوشتی را برای فیزیوتراپی رقم زد.

استاد، تا حالا دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، شیراز، مشهد، زاهدان، اصفهان برای اجرای DPT اعلام آمادگی کردند. آیا دانشگاه علوم پزشکی بابل هم به این جمع می پیوندد؟

تا زمانی که برنامه اجرای DPT به طور دقیق ترسیم نشود نمی توان گفت که ما آمادگی لازم را داریم یا نداریم. با این حال فکر می کنم دانشگاه علوم پزشکی بابل هم این پتانسیل را داشته باشد. منتها باید منتظر اعلام دقیق برنامه اجرای DPT ماند.

وظیفه دانشجو ها برای تسریع اجرای DPT چیست؟

بهترین کاری که شما در حال حاضر می توانید انجام دهید همان درس خواندن است. اما اگر می توانید جایی در مورد توانایی علمی و بالینی فیزیوتراپیستها اظهار نظر کنید حتماً این کار را انجام دهید.

با شیوه ای که برای جذب دانشجو DPT مطرح شده موافقید؟

در مورد شکل اجرای DPT هنوز بحث وجود دارد. به نظر من اگر قرار است که کسی با مدرک DPT در ایران کار کند باید حتما شرایط برای او ایجاد شود. مثلا باید دوره های آموزشی مناسبی برای این افراد گذاشته شود و یا اگر لازم بود یک آزمون ورودی برای آنها برگزار شود. ضمن اینکه بحث سرعت عمل هم مهم است. باید این موارد در کنار هم گذاشته شود و بهترین تصمیم اتخاذ گردد. اگر مثلاً روش پودمانی با تردید هایی همراه باشد اجرای آن صحیح نیست. ما عملاً هم به سرعت عمل نیاز داریم و هم توجه به این نکته که افراد فارغ التحصیل باید از نظر علمی ایرادی در کارشان نباشد.

در امریکا مدتهاست که با به وجود آمدن مقطع DPT پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متوقف شده است. اما قبل از اجرای این طرح کارشناسان فیزیوتراپی امریکایی، ظاهراً حق پذیرش مستقیم بیماران، تجویز دارو و مداخلات تشخیصی درمانی داشته اند. منتها در ایران حتی افراد دارای PhD فیزیوتراپی هم چنین اجازه ای ندارند.

در DPT تشخیص مستقیم مد نظر نیست. در واقع ارزیابی ما در حیطه فیزیوتراپی هست. تشخیص پزشکی بر عهده افرادی است که دروه پزشکی عمومی را گذرانده باشند. تشخیص بیماری هایی مثل RA، AS و بسیاری از بیماری ها نیازمند دانشی است که بخش عمده آن در حیطه پزشکی عمومی است. در امریکا فیزیوتراپیست های دارای مدرک DPT با اینکه حق پذیرش مستقیم دارند فقط تشخیص در حیطه فیزیوتراپی را انجام می دهند. با اجرای DPT در ایران هم قطعاً چنین حقی برای فیزیوتراپیست های ایرانی ایجاد می شود. البته باید این نکته را در نظر گرفت که سیستم درمان در امریکا و ایران بسیار متفاوت است.

در امریکا بعد از راه اندازی مقطع DPT، مقاطع Residency و Fellowship نیز برای فیزیوتراپی راه اندازی شده است. اما در ایران برای اجرای DPT به شدت از سوی بعضی گروه ها مقاومت می شود. گاهاً هم اهانت های بسیار شرم آوری نسبت به فیزیوتراپیست ها می شود. علت چیست؟

در مسائل حرفه ای و علمی چنین مسائلی وجود دارد. البته نباید از روی احساسات بحثی مطرح شود و تمام گفته ها باید مستند باشد. در بحث DPT هم چنین است. کاملاً واضح است افرادی که به این اهانت ها دامن زده اند نمی توانند یک اقدام ساده فیزیوتراپی را هم انجام دهند. به نظر من نباید وارد فاز تقابل با این افراد شد. باید اجازه داد تا همه چیز به شکل عادی پیش برود. انشاالله هم افردی که تصمیم گیرنده هستند کاملاً منطقی در این زمینه اقدام می کنند.

فیزیوتراپیست ها به عنوان یک Practitioner مجاز به مداخله در درمان هستند. اما گروهی از این افراد فیزیوترایپیست ها را تکنیسین خطاب می کنند.

فیزیوتراپیستها هرگز تکنیسین نیستند. کسانی که این حرف ها را مطرح میکنند حتی اگر در مورد تاریخ فیزیوتراپی دنیا هم بی اطلاع باشند، با تحقیق و پرسش از جانبازان و بازمانده های جنگ تحمیلی متوجه تأثیر کاملاًچشم گیر و ویژه فیزیوتراپی در برگشت آنان به زندگی عادی می شوند. در مورد سلامت عمومی مردم هم چنین است. در این طور اظهار نظر ها احساسی است و در هیچ کجای دنیا این بحث پذیرفتنی نیست.

چیزی که بسیار عجیب است این است کسی که قبلا عهده دار پست وزارت بهداشت بوده قطعاً می داند که فیزیوتراپیست ها تکنیسین نیستند. اما بعد از مطرح شدن DPT در داخل کشور در یک مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری های رسمی چنین ادعایی را مطرح میکند.

وظیفه دانشجویان این است که با تلاش بسیار در تحصیل جواب این افراد را بدهند.

اما یکی از نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی قصد دادن یک تذکر کتبی به شخص وزیر بهداشت را داشت فقط به خاطر اجرای DPT! حتی این تذکر در صحن علنی مجلس هم قرائت شد. متخصصین طب فیزیکی استان آذربایجان شرقی هم با نوشتن نامه ای به وزیر خواستار توقف این طرح شدند. دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در اقدامی مشابه همچین نامه ای را به وزیر ارائه کردند. اما در این شرایط دپارتمان فیزیوتراپی تبریز هیچ واکنشی نشان نداد.

بحث، بحث علمی است و اصلا نباید سیاسی باشد و کسانی که دست به این اقدامات می زنند چندان به این موضوع احاطه ندارند. تداخل حرفه ای بین دو بخش خاص پزشکی امری طبیعی است و نباید سیاسی شود. به نظر من بهترین کار ارزیابی رشته فیزیوتراپی توسط کسانی است که مدعی هستند DPT نباید در ایران اجرا شود تا اگر سندی دارند نشان دهند. ولی سابقه فیزیوتراپی در ایران و در کشورهای پیشرفته نشان داده است که فیزیوتراپی این قابلیت را دارد که بعنوان یک رشته کاملاً مستقل و موثر در نظام سلامت و درمان مطرح شود.

آیا شما با این سیاست سکوتی که دپارتمان های فیزیوتراپی در قبال اهانت ها در پیش گرفتند موافقید؟

زمانی شما باید واکنش نشان دهید که از جانب طرف مقابلتان حرف منطقی بشنوید تا پاسخ منطقی بدهید. با این حال من با سکوت کامل موافق نیستم. ما باید مدارکی را که تعدادشان هم کم نیست ارائه کنیم تا نشان دهیم فیزیوتراپی این پتانسیل را دارد که به عنوان یک رشته مستقل و در مقطع دکترای حرفه ای تدریس شود. دپارتمان های کشور باید با هم همکاری کنند تا در برابر ادعاهای گروه های مخالف با مدرک و به طور مستند ظاهر شوند.

دانشجویان فیزیوتراپی مشتاقانه منتظر این همکاری هستند. استاد با تشکر از شما به خاطر این که با وجود مشغله های فراوانی که دارید این وقت را به ما دادید تا مصاحبه ای را با شما داشته باشیم.

هدف ما تربیت دانشجویانی است که کاملاً به حیطه خود به عنوان یک فیزیوتراپیست آگاهند و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم.


http://www.physioclinic.ir/post-39.aspx

äÇÑÔ ÏÑ ÊÇÑíÎ شنبه بیست و دوم بهمن 1390 ÊæÓØ دانشجو

یاشاسین آذربایجان


طی جلسه ای که در روز پنجشنبه 11/20 در دانشکده توانبخشی تبریز با محوریت دکترای حرفه ای برگزار شد اساتید رشته به ویژه جناب آقای دکتر طالبی و جناب آقای دکتر اسکویی از طرح دکترای حرفه ای به خوبی دفاع کردند

در این جلسه که بیش از 50 پزشک متخصص و همچنین شخصیت های ارزنده ای همچون دکتر پزشکیان ( وزیر سابق بهداشت ) و دکتر امینی و دانشجویان سرافراز تبریزی حضور داشتند ، نمایندگان رشته به دفاع جانانه از این مصوبه پرداختند.

لازم به ذکر است که در  این جلسه که به دعوت گروه فیزیوتراپی از تخصص های مختلف گروه پزشکی بود نمایندگان گروه طب فیزیکی  حضور پیدا نکرده بودند که خود  جای بسی تامل دارد که خود آنها هم به مخالفت ناحق خود اعتقاد دارند لذا هیچ گاه به صورت رو در رو در جمع سایر متخصصین نسبت به مخالفت خود و مناطره با گروه فیزیوتراپی نمی پردازند .

در پایان کمیته دانشجویی فیزیوتراپی مراتب تقدیر و تشکر را به خاطر این حرکت ارزشمند از دکتر طالبی و دکتر اسکویی را دارد.


خبرهای تکمیلی در مورد این مسئله در پست های بعدی ......

äÇÑÔ ÏÑ ÊÇÑíÎ جمعه بیست و یکم بهمن 1390 ÊæÓØ مهرشاد رهبري(تهران)

äÇÑÔ ÏÑ ÊÇÑíÎ جمعه بیست و یکم بهمن 1390 ÊæÓØ مهرشاد رهبري(تهران)

با توجه به تماس های مکرر همکاران فیزیوتراپیست با دفتر انجمن لازم شد گزارشی از نحوه پیگیری و همچنین آخرین نتایج بدست آمده از چگونگی اجرای طرح دکترای حرفه ای فیزیوتراپی تهیه و منتشر نماییم که در زیر می خوانید:

براساس اطلاعات رسیده از وزارت بهداشت  در تاریخ 14/10/90 نامه ای از سوی دکتر محققی معاونت آموزشی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به دکتر لاریجانی  رئیس شورای سیاست گذاری و دانشگاه علوم پزشکی تهران مبنی بر پذیرش آزمایشی دانشجو در مقطع دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در دانشگاه علوم پزشکی تهران   ارسال گردید. در این نامه ظرفیت پذیرش 15 نفر اعلام شده بود.

این موضوع در جلسه مورخ 6/11/90 انجمن فیزیوتراپی ایران مطرح گردید و مصوب شد رایزنی در خصوص افزایش تعداد پذیرش و برگزاری آزمون در اسفند سال جاری  ادامه یابد . همچنین مقرر گردید  نامه ای جهت ارسال به وزارت بهداشت تهیه و در جلسه مشترک مورخ 15/11/90 شورای عالی نظام پزشکی و وزارت بهداشت که در آن وزیر محترم بهداشت و معاونین ایشان هم حضور خواهند داشت، بصورت حضوری تقدیم وزیر گردد . متن نامه به شرح زیر است: "

سرکار خانم دکتر مرضيه  وحید دستجردی

وزیر محترم بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

با اهدا سلام

      احتراماً، فرا رسیدن ایام الله غرور آفرین پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را به حضور حضرتعالی، معاونین و سایر همکاران پرتلاش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تبریک عرض می نمایم. بدون شک وزارت بهداشت در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی از نهادهای به حق پاسدار خون شهدای گران قدر میهن اسلامی و یکی از موفق ترین نهاد های اجرائی زیر مجموعه دولت بوده است .افزایش رضایت مندی بیماران، ارتقاء سطح سلامت و بالا رفتن سن امید به زندگی در افراد جامعه از یک سو و ایجاد دوره های متعدد آموزشی در وزارت بهداشت از سوی دیگر موید این موفقیت قابل تقدیر می باشد.

مقام محترم وزارت، بدون هیچ تردیدی می توان گفت سرکار عالی یکی از موفق ترین وزیران کابینه های پس از پیروزی انقلاب اسلامی  بویژه وزرای بهداشت بوده و انجمن فیزیوتراپی ایران افتخار دارد به نمایندگی از جامعه فیزیوتراپی، این پیام مسرت بخش را به تمام ایرانیان انعکاس دهد.

حمایت اندیشمندانه شما از طرح ارتقاء علمی دانش آموختگان فیزیوتراپی از کارشناسی و کارشناسی ارشد به دکترای حرفه ای در خاطر همه اعضای انجمن و تاریخ فیزیوتراپی ایران عزیزمان خواهد ماند. به یقین بازخورد های بسیار مثبت  این اقدام در ارائه خدمات به بیماران و ارتقا سطح سلامت کشور به تقویت این ماندگاری می افزاید.

از آن مقام عالیقدر استدعا داد در ادامه حمایت از طرح دکترای حرفه ای فیزیوتراپی به دو نکته ذیل بذل توجه فرمائید:

1-    نظر به اینکه  بیش از پنج هزار نفر از دانش آموختگان فیزیوتراپی  داوطلب و منتظر ادامه تحصیل هستند و تعداد بسیاری از آنان پس از اعلام خبر  اجرائی شدن دکترای  حرفه ای فیزیوتراپی  از سوی جنابعالی در یکم مرداد سال جاری،  بخش عمده ای از وقت خود را صرف مطالعه و کسب آمادگی لازم  جهت شرکت در آزمون ورودی کرده اند لذا شایسته است تعداد پذیرش در دانشگاه  علوم پزشکی تهران از   مقا طع کارشناسی به دکترای حرفه ای فیزیوتراپی و کارشناسی ارشد به دکترای حرفه ای  فیزیوتراپی، هر یک به پنجاه نفر افزایش یابد. در این خصوص به استحضار می رساند با عنایت به تعداد اساتید و فضای آموزشی، گروه فیزیو تراپی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران آمادگی پذیرش این تعداد دانشجو را دارد.

2-    خواهشمند است دستور فرمایید در برگزاری آزمون ورودی دکترای حرفه ای فیزیوتراپی تسریع و تا پایان سال90 اولین دوره دانشجویان پذیرش شوند تا انشاءلله در سال آتی نیز در دانشکده هایی که امکان پذیرش دانشجو وجود دارد این دوره آغاز گردد. در این خصوص کمیته راهبردی - اجرائی دکترای حرفه ای فیزیوتراپی با عضویت نمایندگانی از مدیران گروه های  فیزیوتراپی، اساتید دانشگاه، بورد فیزیوتراپی، انجمن فیزیوتراپی ایران، پیشکسوتان و دانشجویان تشکیل شده  و آمادگی لازم جهت مساعدت به وزارت بهداشت و دانشگاه مجری جهت پذیرش دانشجو را اعلام می دارد. توفیقات روز افزون سرکار عالی را از درگاه یزدان پاک خواستاریم، موید و پیروز باشید"

موازی با این اقدام پی گیری های مجدانه ای از سوی دکتر اسماعیل ابراهیمی ریاست انجمن انجام شد تا اینکه نهایتاً درروز چهارشنبه مورخ 12/11/90  آقایان دکتر ابراهیمی ، دکتر صراف زاده مدیر گروه فيزيوتراپي دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی  تهران، دکتر عطار باشی معاون آموزشی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر اکبری ریاست دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با آقای دکتر جلیلی معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکی تهران  ملاقات و گفتگو کردند. در این جلسه  پیرامون تعداد  داوطلبان ، تعداد پذیرش ، شروط عمومی داوطلبان و نحوه انجام آزمون بحث و گفتگو شد . در پایان مقرر شد جلسه ای با حضور اعضای بورد ، هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و اساتید دانشگاه تشکیل  و ماحصل این نشست به  دکتر جلیلی ارسال گردد تا تصمیم نهایی را اتخاذ نمایند.

  به گفته دکتر جلیلی شروع ثبت نام داوطلبان  اوایل اسفند ماه و برگزاری آزمون  در اواخر فروردین و یا اوایل اردیبهشت بوده  و ظرفیت پذیرش 15نفر  می باشد  . پذیرفته شدگان مهرماه 1391  در کلاس ها شرکت خواهند نمود . قرار است نحوه پذیرش دانشجو  در اوایل اسفند ماه توسط معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سایت اطلاع رسانی عمومی شود  .

جلسه مشترک اعضای شورای عالی نظام پزشکی و وزارت بهداشت

    در روز شنبه مورخ 15/11/90 جلسه ی مشترک شورای عالی نظام پزشکی کشور درمكان وزارت بهداشت و درمان با حضور مقام محترم وزارت،سرکار خانم دکتروحيد دستجردی، و معاونین محترم ایشان از ساعت 8.30 صبح تا 15.30 بعد ازظهر برگزار گردید.

در این جلسه دکتر ابراهیمی و  فیزیوتراپیست موذن زاده، منتخبین سازمان نظام پزشکی ، نیز حضور داشتند و در مورد مطالب مهمی مذاکره شد و در رابطه با رشته ی فیزیوتراپی سخنان  نمايندگان فيزيوتراپي پیرامون سه محور زير ارائه گردید:

1)     تمامی خدمات نوین فیزیوتراپی و تمامی رشته های توانبخشی(بينايي سنجي و کاردرمانی وگفتاردرمانی و...) بر مبناي برنامه پنجم توسعه ميبايست در پکیج بیمه پایه دیده شوند.

2)     در مورد K فیزیوتراپی درخواست کردند که هر چه سریعتر کتاب جدید CPT که منجر به حذف K فیزیوتراپی و استفاده از K جراحی و ضرایب جدید ميگردد اجرائی شود.

برآورد ما این است که با اجرایی شدن K جدید تعرفه بخش دولتی بیش از دو برابر و بخش خصوصی بیش از 5 برابر شود. باتوجه به رشد هزینه های موسسات درمانی بین 40 تا 60درصد در سال جاری، افزایش مطلوب تعرفه سال 91 به میزان 40% نسبت به K فعلی بوده  و کف مطالبات ما حداقل افزایش 25% تعرفه می باشد نکته ای که فيزيوتراپيست موذن زاده اعلام داشتند این بود که اگر افزایش K  فیزیوتراپی کمتر ازاين ميزان باشد منجر به تعطیلی مراکز فیزیوتراپی در سال اينده  خواهد گرديد.

3)     در این جلسه دکتر ابراهیمی نامه رسمي در مورد افزايش ظرفيت اولين دوره پذيرش دكتراي حرفه اي فيزيوتراپي در دانشگاه تهران به تعداد 100 نفر از مقاطع ليسانس و فوق ليسانس را خدمت خانم دکتر دستجردی ارائه نمودند ،ایشان با احترام و نظر مساعد برخورد کرده و قول مساعدت دادند و به نمایندگان ما در شورای عالی اعلام کردند که این طرح مورد حمایت من می باشد و آن را عملیاتی خواهم کرد، در این جلسه دکتر ابراهیمی نسبت به تعداد افرادی که در مقطع DPT پذیرش خواهند شد و اینکه تنها در یک دانشگاه و در یک دوره و بطور آزمایشی پذیرش را انجام دهند اعتراض کردند، در پاسخ خانم دکتر دستجردی فرمودند: ما به دنبال یک دوره نیستیم و در نظر داریم که این مسیر باز شود تا هم تعداد دانشجويان ،دانشگاه ها و هم دوره های پذیرش را افزایش دهیم  این طرح هم مانند تمام طرح های دیگر بایستی ابتدا بصورت پایلوت اجرا شده سپس در کشور عملیاتی شود و خطاب به دکتر ابراهیمی در جمع فرمودند که: تا دو سال دیگر هم من هستم و هم شما خواهید بود در نتیجه نگران آینده نباشید، شما اجرا کنید و بازخورد این اجرا را به من ارائه دهید تا این روند ادامه یابد.

در ادامه اعتراض نسبت به عملکرد معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعلام شد، که چرا اجرای این طرح منحصراً در اختیار دانشگاه تهران بوده  و چرا بورد فیزیوتراپی را در نحوه و ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه تهران مورد مشورت قرار ندادند؟

خانم دکتر دستجردی در پاسخ فرمودند: این طرح در اختیار دانشگاه تهران می باشد و در صورت نظر موافق دکتر لاریجانی این تغییرات رخ خواهد داد و مشورت با بورد هم انجام خواهد شد و همچنین فرمودند بواسطه اینکه دانشگاه تهران بزرگترین دانشگاه کشور می باشد و در رتبه بندی جهانی دانشگاه های کشور رتبه 1 را دارا می باشد و به لحاظ کادر علمی در بخش فیزیوتراپی غنی بوده و اینکه زیر نظر ما می باشد و دکتر ابراهیمی که متولی این امر می باشند و آن را پشتیبانی می کنند در دانشگاه تهران می باشند، از این رو دانشگاه تهران را جهت شروع این مهم مد نظر قرار داده ایم تا ان شاءالله سال آینده در دانشگاه های دیگر هم پذیرش صورت گیرد.

فيزيوتراپيست موذن زاده با استناد به گزارشي  با توجه به رتبه بندی جهانی دانشگاه های کشور اعلام داشتند كه دانشگاه علوم پزشکی شیراز بعد از تهران  دارای رتبه دو  در ميان تمام دانشگاههاي علوم پزشكي كشور می باشد و توقع دارند که با پذيرش دانشجو در مقطع دكتراي حرفه اي فيزيوتراپي در دانشگاه شیراز و سایر دپارتمانهای تیپ یک موافقت شود که در پاسخ ایشان خانم دکتر دستجردی نظر مساعد داشتند. ضمناً نظریه ی بورد  فیزیوتراپی خطاب به وزارت بهداشت بر این مبنی بود که با اجرایی شدن طرح DPT در يك برنامه زمانبندی شده و تدريجي، دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (ابتدا كارشناسي ارشد و بعد کارشناسی) حذف شوند و مقاطعی که در رشته ی فیزیوتراپی باقی خواهند ماند مقاطع DPT, PhD خواهند بود.

     به گفته دکتر ابراهیمی ریاست انجمن فیزیوتراپی ایران تا زمان انتشار این گزارش تعداد پذیرش دانشجو 15 نفر می باشد اما رایزنی ها با وزارت بهداشت و دانشگاه تهران همچنان ادامه داشته و امید واریم بتوانیم  تعداد پذیرش را بر اساس تصمیم اتخاذ شده در انجمن و بورد که مورد توافق دانشکده توانبخشی دانشگاه  علوم پزشکی تهران نیز هست  افزایش دهیم با این وجود  نکته ی مهمی که بایستی در نظر گرفته شود این است که با  اجرای طرح دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در کشور سد  موجود شکسته شده و ما می توانیم  در سالهای آینده شاهد کسب موفقیتهای چشمگیری در این زمینه باشیم .

ÏÑÈÇÑå æÈáǐ

این پیروزی بزرگ را به تمام جامعه فیزیوتراپی ایران به خصوص دانشجویان عزیز تبریک می گوییم.بی شک 2 مرداد 1390 در تاریخ فیزیوتراپی این مرز و بوم جاودانه خواهد شد.
ÂÎÑíä ãØÇáÈ
ÂÑÔíæ ãØÇáÈ
äæíÓäϐÇä
íæäÏ åÇ
ÞÇáÈ æÈáǐ